تاریخچه تامکار گاز

همزمان با تصمیمات کلان کشور در خصوص استفاده از گاز CNG بجای بنزین، شرکت ساخت تجهیزات گاز تامکار با هدف ساخت تجهیزات جایگاه های سوختگیری خودرو در سال 1379 تاسیس شده است. در ابتدا با ساخت بسیاری از قطعات جایگاه سوخت CNG و تامین کمپرسور از شرکت های خارجی تجهیزات جایگاه بصورت کامل در اختیار مشتریان قرار می‌گرفت. بعد از ساخت و اجرای موفق چندین جایگاه، در سال 1386 شرکت توانست با خرید دانش فنی ساخت کمپرسورهای رفت و برگشتی ازGreen Field  کشور سوئیس، تجهیزات جایگاه را بصورت کامل و با کمپرسورهای ساخت تامکارگاز  تحویل کارفرمایان خود دهد. در اصل دانش فنی خریداری شده برای طراحی و ساخت  کمپرسورها ی رفت و برگشتی فشار بالا، در سالیان قبل از شرکت های Sulzer- Burckhardt به شرکت گرین فیلد منتقل شده بود.

با توجه به عملکرد مناسب کمپرسورهای ساخته شده توسط شرکت ساخت تجهیزات گاز تامکار طی سالهای 1386 تا 1394، این شرکت تصمیم گرفت تا از انواع این کمپرسورها در پروژه های سرمایه گذاری استفاده نماید. بر این اساس با شرکت در مزایده های مختلف احیای گاز مشعل میادین نفتی، در سال 1395 موفق به اخذ طرح های پارسی، مارون 6، مارون 5 و پروژه عسلويه گردیده است.

طرح پارسی در سال 1396 به بهره برداری رسید و سالیانه 50 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و میعانات گازی استخراج میکند. با بهره برداری طرح مارون شش در سال 1400 تولید سالانه گاز طبیعی شرکت به ……..میرسد.