لوله حفاری

لوله های حفاری، لوله‌های جدار نازک فولادی هستند که در دستگاه‌های حفاری بکار برده می شوند تا افزون بر اینکه به پمپ توانایی جابجایی سیال به زیر مته هنگام حفاری می دهند، توانایی بازگرداندن سیال از آنولوس را نیز فراهم کنند. این لوله ها در اندازه‌ها، ایستادگی ها و پایداری مکانیکی و ضخامت دیواره‌های گوناگون ساخته می شوند، ولی بیشتر 27 تا 32 فوت درازا دارند. طول های بلندتر، تا 45 فوت، هستند.
لوله ‌های حفاری باید به گونه‌ای باشند که بتوانند گشتاور حفاری را برای طول‌های پیوستی که بیشتر از چندین مایل به پایین‌تر از پوسته زمین هستند، منتقل کنند، و همچنین باید بتوانند در برابر اختلاف فشار بین درون و بیرون خود پایداری کنند و توان تاب آوری وزن آویزان را داشته باشند.
لوله حفاری بخشی از رشته حفاری است که از لوله حفاری و BHA ساخته شده است که نزدیکترین بخش رشته به مته حفاری است. BHA از لوله حفاری سنگین با دیواره ضخیم‌تر (HWDP) و کالر های حفاری DC ساخته می شود که قطر بیرونی بیشتری دارند و وزن مته و استواری مجموعه حفاری را فراهم می کنند. دیگر بخش های BHA می‌تواند شامل موتور حفاری، دستگاه اندازه‌گیری هنگام حفاری (MWD)، پایدار کننده‌ها و ابزارهای ویژه حفاری گوناگون باشد.
لوله حفاری از جوش دستکم سه بخش جداگانه ساخته می شود: بوشن باکس، بوشن پین و لوله های سبز که توسط سازنده لوله حفاری از کارخانه فولاد با ویژگی های (EU)، (IU) یا (IEU) ، بر پایه استاندارد API 5DP دریافت می شود.


شرکت ساخت تجهیزات تامکارگاز از سال 1395 آغاز به امکان سنجی، پژوهش در این باره و پدید آوری و آماده ساختن کارخانه و پیاده‌سازی فرآیند ساخت لوله های حفاری با نگرش به نیاز بنیادین ساختار نفت و گاز کشور به این ابزار استراتژیک در راستای بومی سازی و انتقال تکنولوژی و دانش ساخت، نموده است که فرآورده های آن با توجه به جدول زیر و همچنین بر پایه سفارش قابل ساخت و ارائه هستند.

دانلود جدول