به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، صبح امروز (دوشنبه 4 تیرماه) و در مراسمی با حضور محمد مخبر؛ سرپرست ریاست جمهوری، جواد اوجی؛ وزیر نفت، محسن خجسته مهر؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و شماری از مدیران عالیرتبه صنعت نفت، مراسم بهره برداری از طرح جمع آوری گازهای مشعل مجتمع صنعتی شماره 5 شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون برگزار شد.

بهره برداری از این طرح که در قالب الحاقیه قرارداد جمع آوری گازهای مشعل مارون 6 توسط بخش خصوصی دانش بنیان انجام شده است، شامل نصب7دستگاه کمپرسور ساخت داخل(6 دستگاه فعال و 1 دستگاه ذخیره) با ظرفیت فشارافزایی 2 میلیون فوت مکعب گاز در روز (مجموعا 12 میلیون فوت مکعب) و ارسال آن به کارخانه گاز و گاز مایع(NGL) 400 جهت استحصال میعانات گازی یا ارسال به شبکه سراسری گاز کشور می شود.

این طرح به عنوان گامی مثبت در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی، موجبات صیانت از زیست بوم را فراهم اورده و از سوی دیگر، با در نظر گرفتن ارزشی معادل 4 هزار دلار برای هر میلیون فوت مکعب گاز شیرین، سالانه حدود 18 میلیون دلار سود و صرفه اقتصادی برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

بنابراین گزارش، شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون روزانه حدود 74 هزار بشکه نفت و 58 میلیون فوت مکعب گاز را در مجتمع صنعتی شماره 5 خود تولید می کند.

پیش از این، روزانه 12 میلیون فوت مکعب گاز مرحله دوم شیرین این مجتمع مشعل می شد که با ارائه یک طرح نوآورانه، از مشعل آن جلوگیری و فلرهای گاز شیرین مجتمع صنعتی شماره 5 مارون خاموش شدند.

این پروژه، ملحق به پروژه جمع آوری 14 میلیون فوت مکعب در روز گازهای کم فشار ارسالی به مشعل مجتمع صنعتی شماره 6 مارون می باشد که توسط شرکت تامکار گاز در حال راهبری است.

این گزارش می افزاید، شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون یکی از 5 شرکت تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که راهبری تولید نفت، گاز و میعانات گازی را از 3 میدان مارون، کوپال و شادگان برعهده دارد.

بیش از 85 درصد نفت تولیدی این شرکت مصرف داخلی(پالایشگاهی) داشته و حدود 15 درصد دیگر جهت صادرات به پایانه های مقصد ارسال می شود.

گستره عملیاتی این شرکت 3080 کیلومتر مربع است و به عنوان تنها کریدور انتقال نفت مناطق نفتخیز جنوب و حوزه غرب رودخانه کارون به سایر مبادی شناخته می شود.